Hest i træning

Tilridning, videreuddannelse, adfærds- og trailertræning af heste

Send din hest i et trygt og professionelt træningsforløb


Hos Adfærdscenter v/ Camilla Stormont tilbyder vi skræddersyede træningsforløb med udgangspunkt i den enkelte hests behov. Uanset om din hest skal tilrides, videreuddannes eller ud af en adfærdsmæssig udfordring, tilbyder vi et forløb, hvor faglighed, hestevelfærd og holistisk forståelse går hånd i hånd. Vi er særligt specialiserede i at hjælpe heste med udfordrende adfærd, med fokus på adfærd & positiv forstærkning.


Kontakt os for en uforpligtende snak.

Vi tilbyder:


✅ Tilridning – i hestens tempo
✅ Hjælp til udfordrende adfærd - med fokus på tryghed og positive oplevelser.
✅ Trafiktræning, miljøtræning og specialforløb

✅ Vi tilbyder også træning af mindre ponyer.

✅ Personlig sparring, undervisning og opfølgning


Har du et konkret problem, brug for nye redskaber, tilridning mv?


Så kontakt os for en uforpligtende snak – vi hjælper dig gerne videre.

Det får du med i træningsforløbet:


🌿 Individuel opstaldning efter behov– boks eller løsdrift
🌿 Enefold eller fællesfold– alt efter hestens behov
🌿 Gratis undervisning af dig som ejer– under hele forløbet
🌿 Træningslog via Mosson-EQUI appen– følg med i din hests udvikling
🌿 Træningsjournal & individuel plan– ved afslutning af ophold (valgfrit)
🌿 Mulighed for tilkøb af dyrlægetjek
🌿 Mulighed for opfølgende online hjælp efter hjemkomst
🌿 Et fagligt stærkt team og en rolig atmosfære med god karma


Faciliteter inkluderer:
– 17 bokse, 4 løsdrift, 3 enefolde, 8 paddocks
– 20x60 ridebane med lys, 14x30 ridehus
– Vandrefoldssystem (og mini-vandrefold til træningshestene)
– Hø/wrap med foderanalyse og strøelse af hemp, tørv eller træpiller.

Træningen


Hos Adfærdscenter v/ Camilla Stormont tror vi på, at træning skal ske med respekt for hestens individuelle behov og personlighed. Derfor arbejder vi ud fra en holistisk tilgang, hvor både hestens mentale og fysiske trivsel er i fokus.


Vi har stor fokus på positiv forstærkning og moderne adfærdsprincipper, der er baseret på videnskab og erfaring. Træningen tilpasses den enkelte hest, vi tror ikke på én metode til alle, men på at opbygge værktøjskassen, så vi kan møde hesten, dér hvor den er.


“Alle heste er forskellige. Derfor skal træningen også være det.”


Din hest bliver trænet af Camilla Stormonti tæt samarbejde med Julie Rasmussen, der er uddannet hos Camilla og har mange års praktisk erfaring med hestetræning og adfærdstræning.


Sammen udgør de et stærkt team, der sikrer, at hver hest får et trygt og veltilrettelagt forløb, uanset om målet er tilridning, adfærdsændring eller videreuddannelse.


Vores fælles ambition er at skabe læring, der føles tryg, sjov og meningsfuld, både for hest og menneske. Træning skal ikke blot fungere, den skal føles rigtigt.

Priser & Booking


Standardpris: 6.850 kr/måned

Inkl. fællesfold, boks/løsdrift, grovfoder, strøelse, træning og pasning


Tillæg:
➕ Enefold: 500 kr/måned
➕ Dyrlægetjek (valgfrit): 1.600 kr



📩 Booking:
Send en mail til kontakt@camillastormont.dk
– så sender vi dig kontrakt og praktisk info.

Bookinggebyr: 1.500 kr.


🔔 OBS: Der kan forekomme venteliste.

Vi anbefaler booking 2–4 måneder i forvejen.

Kunderne siger..


Lærke, islænder med stoppe adfærd.

Min islænderhoppe Samba var fra december 2025 og tre måneder frem i et træningsforløb ved Camilla. Samba havde efter en voldsom oplevelse ved en anden træner udviklet stor modvilje mod at gå frem med rytter. Efter et langt udredningsforløb ved dyrlægen, og med fortsat slem stoppeadfærd, måtte jeg indse at det var en udfordring, der oversteg mine evner. På det tidspunkt havde jeg godt og vel opgivet nogensinde igen at få en ridehest ud af Samba. Tilfældigt faldt jeg over et opslag fra Camilla, Samba "flyttede" derfor for en periode fra det Jydske til Fyn. Det var fra min side dog med lidt uro i maven over at skulle sende Samba afsted til et fremmede sted langt væk, med tanke på den tidligere meget dårlige oplevelse ved en anden træner. Men dette blev meget hurtigt gjort til skamme! Den daglige pasning og omsorg var til mere end UG, professionelt, og med gode, faste rutiner. Samba var tryg, og dette gav mig helt ro i maven. En kæmpe tak til Camilla og hele hendes team for at have passet så godt på Samba!

Camilla har en helt unik evne til at læse den enkelte hest, og har en kæmpe viden og indsigt i hestens adfærd og fysik. Al træning bliver tilrettelagt den enkelte hest, og foregår hele tiden på hestens præmisser. På intet tidspunkt bliver hestens fysiske og mentale formåen på det pågældende tidspunkt overskredet. Desuden er Camilla en eminent formidler og underviser, og ejer er med indover hele træningsforløbet.

Det var virkelig fantastisk at opleve, hvordan Samba havde gjort store fremskridt gang for gang! Jeg oplevede hurtigt en meget mere glad og selvsikker hest, der igen var tryg ved at gå frem med rytter, og som nød samarbejdet med rytteren og de opgaver, træningen bød på.

Alt i alt har det været et virkelig godt og trygt træningsforløb for både Samba og jeg, og jeg kan på det varmeste anbefale at få sin hest i træning ved Camilla!



Ida, ejer af ung, rå og usikker hoppe.

Camillas arbejde både med hest og menneske er helt fantastisk vildt flot og imponerende.
Vi har købt en 7 års utilredet hoppe Maggi, som vi sendte i tilridning hos Camilla.
Maggi var nervøs og usikker, men Camilla kom hurtigt tæt ind på livet af hende, og gjorde store fremskridt efter et par måneder. Desværre fik Maggi en skade da hun kom hjem fra Camilla og kunne derfor ikke rides. Derfor måtte hun afsted igen, efter kun 5 dage var hun igen i topform, og det samme var min datter, som bl.a. pga. Camillas tilgang, kunne sætte sig i sadlen på Maggi, og ride derudaf.
En dejlig solstråle historie.
Tak for din hjælp Camilla.


Katrine, usikker hoppe med konflikt adfærd

Jeg havde min hest i træning fra maj til slutningen af juni 2018 hos Camilla. Det er det absolut bedste valg jeg har truffet, og vil anbefale andre at tage Camilla i betragtning hvis I overvejer at sende jeres hest i træning. Jeg sendte en meget usikker hest afsted og hentede en selvsikker hest der havde lært at galoppere og at springe, som var der vi havde vores udfordringer. Camilla arbejder ud fra, at hesten skal have lov til at have sine meninger, og det beundrer jeg hende for, og er klart en ting jeg vil tage med i mit videre arbejde omkring hestene. 5 store stjerner herfra!


Anna, hest med voldsom konflikt adfærd

Jeg kan varmt anbefale at sende hest i træning ved Camilla Stormont. Camilla er meget dygtig og utrolig ærlig. Min hest virkede meget låst og frem for at presse hesten unødvendigt indgik vi aftale med dyrlægen hun samarbejder med, der tilsammen gjorde at tilridningen af min hest kunne ske i ro og mag. Camilla tænker helt sikkert på hesten mere end pengene!

Jeg er meget glad og tilfreds. Varmeste anbefalinger


Cases

Se et lille udpluk af over 500 træningsheste jeg har hjulpet

Islænderen Tyra
Tyra kom grundet voldsom adfærd, både fra jorden og ryggen. Efter 2 måneders træning, blev hun trygt sendt hjem med alle 4 ben på jorden.
Isolde, Dansk Varmblod
Isolde kom i træning for salg og for at komme i form igen, efter at have stået stille. Hun blev solgt til et nyt, godt hjem. Var i træning 3 mdr.
Hannah, tinkerhoppe
Hannah kom i træning, fordi hun havde voldsomme reaktioner, når hun følte sig presset eller var nervøs. Var i træning 1 måned.
Hoppen Pearl
Pearl var i 2 mdr træning, for at blive solgt. Pearl skulle i form, efter at have stået stille i længere tid og fik en ny god familie, imens hun var i træning hos os.
Gaia, Mustang
Gaia blev sendt i træning efter en voldsom afkastning af sin rytter. Hun var i 2 måneders træmomg, og vendte hjem som tryg og glad ridehest.
Winnie, haflingerhoppe
Vinnie kom i træning grundet voldsom adfærd ved tilridning. Hun var klar til hjemkomst efter 8 ugers træning.
My
My kom herud i almindelig tilridning, træning af nervesystemet og til kårings forberedelse. My var i træning 6 mdr.
Moonlight
Moonlight har været her, i almindelig tilridning og for at styrke kroppen. Var i træning 2 mdr.
Kiki
Kiki kom for problemløsning fra jorden, og afsluttet med tilridning. Var i træning 3 mdr.
Dusty
Dusty kom herud enormt bagsky, som sidste forsøg på tilridning. Kunne rides efter 3 mdr.
Cool
Kom i træning for tilridning og muskelopbygning. Var i træning 5 mdr.
Marley
Ville ikke gå frem under rytter, og gik i frys. Var i træning 2 mdr.
Micha
Meget sensitiv hoppe, i almindelig tilridning. Micha var kun 125 cm høj, perfekt til vores medarbejder Julie. Var i træning 1 måned.

Lad os tage en snak om heste

Interesseret i at få din hest i træning?

Udfyld herunder dit navn, email og evt info om din hest. Så vender jeg tilbage pr email, med yderligere information til dig, der overvejer at booke din hest ind i et træningsforløb hos mig.


Tilbudet er helt uforpligtende.